Topic: Długi po spadkodawcy.

Witam serdecznie jakiś czas temu zmarła moja mama, nie zostawiła po sobie testamentu, więc ja z rodzeństwem dziedziczymy z ustawy. Myślałem że nic nie muszę nie musze robić bo mam nie miała w zasadzie żadnego majątku. Teraz od siostry dowiedziałem się, że ona i rodzeństwo się zrzekli spadku po matce bo miała długi. Ja nie złożylem żadnego oświadczenia. Co to dla mnie teraz oznacza, będę musiał płacić za matkę?

Re: Długi po spadkodawcy.

Zasadniczo powinienes był złożyć w ciągu 6 miesięcy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Jak mój dziadek zmarł w 2011 roku, to cała rodzina aż nawet po wnuki i kuzynostwo składaliśmy takie oświadczenia o odrzuceniu spadku przed sądem.

Nie rozumiem czemu wszyscy odrzucili spadek w terminie, a ciebie poinformowali o długach już na sam koniec? Chyba nie masz dobrych relacji z rodzeństwem..

Mieszkam za granicą od kiedy skończyłem 18 lat, więc nie mam z nimi żadnego kontaktu. Czyli rozumiem że jesli matka zmarła ponad pół roku temu, to już jest pozamiatane i jak wierzyciele się do mnie zgłoszą to musze płacić i nic z tym nie zrobię?

Nie do końca jest tak jak napisała koleżanka wyżej. W 2011 r. rzeczywiści jeśli spadkobierca ustawowy nie złożył oświadczenia o odrzuceniu spadku to istaniało domniemanie że przyjął spadek bez ograniczeń, co oznaczało że był zobowiązany pokrywać długi spadkowe, nawet jeśli majątk odziedziczony nie wystaczał na ich pokrycie w całości, wówczas sprawy spadkowe były bardziej skomplikowane Jeśli dziedziczyłeś po 18.10.2015 r. to możesz być spokojny bo przyjąłeś spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

niestety mama zmarła jeszcze we wrześniu, czyli rozumiem, że to z dobrodziejstwem inwentarza mnie nie dotyczy?

Szczerze to moim zdaniem nabyłeś spadek bez ograniczeń, bo otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Chyba najrozsądniej zrobisz jak pójdziesz z tą sprawą do adwokata bo jesli mama miała duże długi... W zasadzie chodzi o to że majątek spadkowy wchodzi do majątku spadkobiercy, a wierzyciel może zaspokoić dług nawet z twojego własnego majątku, więc możesz mieć spore tarapaty.